středa 3. srpna 2016

Nový NTB displej 1600, skill leveling k nezaplacení

Před nedávnem se Terce rozbil displej, asi 1/3 displeje nic nezobrazovala. Notebook je asi 5 let starý, ale stále dostatečně výkonný abychom ho nemuseli vyměnit za jiný. V úvahu připadalo buď koupit nový displej (což jsem si ověřil pokusem demontáže), koupit bazarový (stejně výkonný) nebo nový počítač. Nechce se mi huntovat přírodu a rád opravím něco co stále může fungovat.

Dnes jsem na poště vyzvedl displej pro asi 5 let starý notebook a úspěšně jsem ho vyměnil. Displej jsem objednal před 14 dny z Číny na eBay. Výměna trvala asi půl hodiny a byla docela jednoduchá, stačilo vycvaknout kryt displeje, vyšroubovat 10 šroubů a vytáhnout kabel z konektoru a pak vše v znovu v opačném pořadí.

Trochu jsem měl strach, že se třeba něco pokazí, ale investice 1500 Kč není moc velká, tak jsem to zkusil. Již před objednáním jsem rozebral stávající prasklý displej, abych si ověřil, že jsem schopný to rozložit a případně složit. Na eBay stačilo zadat název NTB a vybrat si z několika možností. Tuším, že jsem využil nejlevnější nabídku, vyšší nabídky byly třeba za 2500 Kč. Displej dorazil během 14 dnů od objednávky.

Když to tak shrnu:
+ ušetřil jsem asi 3000 Kč oproti nákupu bazarového NTB, případně 8000 oproti novému
+ ušetřil jsem přírodní bohatství tím, že jsem minimalizoval výrobu a produkci odpadů
+ naučil jsem se vyměnit displej a zvýšil jsem si sebevědomí
+ strávil jsem asi půl hodiny s rodinou (oproti několika dnům, které bych musel strávit v zaměstnání)
+ děti si mohli všimnout, že věci jdou i opravovat, nejen konzumovat

Odpoledne jsme pak byli na návštěvě u mamky a ta mě požádala, abych se kouknul co je s myší, že se nedá skrolovat s kolečkem. Myslel jsem si, že blbnou ovladače nebo HW myši, ale když jsem zkusil dost razantně zarolovat, tak se to v aplikaci trochu projevilo. Napadlo mě, že to bude chybným senzorem v myši. Rozebral jsem ji a zjistil že se v ní nachází asi 2 cm3 prachu. Prach jsem vyšťoural a myš zase roluje.

Opravou myši jsem ušetřil asi 100 Kč ale přínosy to má podobné jako oprava NTB.

Žádné komentáře:

Okomentovat