pátek 7. října 2016

Lekce z obchodování na burze

Dnes jsem se na Burze naučil několik věcí:


  1. Dávat k pozicím stop loss. Když se trh nevyvýjí požadovaným směrem, trochu ztratím. Odhadl jsem, že cena dosáhla resitance. Přesto jsem doufal, že se cena prolomí a bude dále stoupat. Cítil jsem, že jsem nenasytný a chtěl jsem vydělat. Bohužel se trend obrátil a já neměl nastavený stop loss. Cena pak klesala a já ztratil víc jak 3 násobek toho, co jsem předtím vydělal. Napadlo mě hned prodat, když jsem si uvědomil, že jsem nakoupil zběsile a bohužel jsem to neudělal. Kdybych to udělal, ztratil bych jen 1/5 toho co jsem předtím vydělal. 
  2. Obchodovat s rozdílem >3x marže od očekávané resistance. Když se rostoucí cena kakaa zasekne na nějakém resistance, které bylo včera stejné a poté spadne, měl bych si zkontrolovat, že je rozdíl alespoň 10 dolarů. Povedlo se mi úspešně koupit long který byl asi 10 dolarů pod, ale na následujícím, který byl zakoupen 3 dolary pod resistance jsem ztratil přes 1/3 předchozích zisků.
  3. Umístit kurzor myši mimo tlačítko. Když si připravím zavření obchodu, neměl bych dávat kurzor myši přesně na tlačítko Close. Dotknul jsem se tabletu a uzavřel se mi obchod na ztrátě 1/3 předchozích zisků. Kurzor jsem si od té doby připravoval těsně vedle. Ukliknutím jsem se připravil o zisk ve výši 1/3 - 1/2 předchozích výdělků.
  4. Obchodovat takový počet jednotek, abych mohl udělat 20 ztrátových obchodů v řadě. Poblíž zmíněné resistance jsem doufal, že trend znovu poroste a prolomí jí. Trend jsem odhadl, ale dostal jsem se do kladných čísel jen na vzdálenost jedné marže, když se v grafu objevil Gravestone doji. Tomu jsem bohužel nevěnoval pozornost a pak už následoval pád. Prodal jsem se ztrátou 1 marže, takže relativně v pohodě. Pak se cena držela asi 5 minut, kde jsem zkusil další buy (vzdálený od předchozího stopu o 1 dolar, což tedy není nic moc), ale opět následoval pád, který jsem uzavřel ručně se ztrátou asi 1/2 předchozích zisků. Stop jsem nastavil blízko pod support, jenže pozice byla otevřená kus nad ním. Poté následoval další buy kde jsem ztratil celou částku odpovídající předchozím vídělkům. Měl jsem totiž nastaveno stop loss pod support z rána. Takto se postupně kakao propadalo a já na něm 4x prodělal (rozdíly dohromady 22 dolarů), ale díky stopům jsem neprodělal celých 40 dolarů. Měl jsem tedy našlápnuto na slušný výdělek, jenže už jsem neměl dost peněz na zakoupení stejného množství kontraktů.
  5. Nebýt zbrklý. Zkusil jsem dát short, když spadlo kakao počtvrté, jenže tam už dál nepadalo a začalo růst. Prodělal jsem na shortu a nestihl jsem včas koupit buy.
Celkově mi vychází, že bych se neměl tolik hnát za ziskem a čekat až se objeví známý pattern. Tím že jsme riskoval jsem ztratil víc než jsem si vydělal.

Žádné komentáře:

Okomentovat